  • W78E054B40DL
W78E054B40DL
advertisement
Manufacturer No:
W78E054B40DL
HK JDW NO:
576-W78E054B40DL
Package:
40-DIP
Datasheet:
W78E054B40DL
Description:
16KB 16K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller W78 Series 40 Pin 40MHz 40-DIP
Quantity:
In Stock : 10207
Step5Bar-code shipping tag
W78E054B40DL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    W78
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Frequency
    40MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    EBI/EMI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V