  • W68-X2Q110-20
W68-X2Q110-20
advertisement
Manufacturer No:
W68-X2Q110-20
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-W68-X2Q110-20
Package:
Datasheet:
W68-X2Q110-20
Description:
CIRCUIT BREAKER, HYD-MAG, 2P, 277V, 20A - More Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
W68-X2Q110-20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    70.800014g
  • Published
    2009
  • Series
    W6
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    White
  • Current Rating
    20A
  • Voltage - Rated AC
    277V
  • Actuator Type
    Lever
  • ELV
    Non-Compliant
  • Number of Poles
    2
  • Breaker Type
    Magnetic (Hydraulic Delay)
  • Circuit Protection Type
    MAGNETIC CIRCUIT BREAKER
  • Time to Trip
    100 s
  • Trip Current
    20A
  • Height
    50.8mm
  • Length
    51.89mm
  • Width
    38.1mm
  • Panel Thickness
    2.794mm