  • W65C02S6TQG-14
W65C02S6TQG-14
advertisement
Manufacturer No:
W65C02S6TQG-14
Manufacturer:
Western Digital
HK JDW NO:
4849-W65C02S6TQG-14
Package:
QFP
Datasheet:
Description:
8-bit Microprocessor 5V QFP
Purchasing and Inquiry
W65C02S6TQG-14 Overview
Packed in QFP, the microprocessor is convenient for shipping overseas. A MICROPROCESSOR represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. Overall, there are 44 terminations. The microprocessor should be turned on and run with a voltage supply of 5V volts. In terms of architecture, it is a 8-Bit system. To transfer data, there is a bandwidth of 8b. An environment with temperatures higher than 85°C should not be used for the CPU microprocessor. Injecting pins into the embedded microprocessor body results in 44 pins. In this case, the CPU should reach 14MHz as its top frequency. From 5V onwards, the CPU microprocessor can operate. The microprocessor has additional features, such as ADDRESSABLE REGISTER (ARA).
W65C02S6TQG-14 Features
8-Bit Structure
8b-Bit Data Bus Width
W65C02S6TQG-14 Applications
There are a lot of Western Digital W65C02S6TQG-14 Microprocessor applications.
  • Digital TVs
  • Security systems
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Network application field
  • Oscilloscopes
  • Xbox
  • Ipad
  • Data acquisition and control
  • Air fryers
  • Communication-bluetooth, Wi-Fi, radio
Step5Bar-code shipping tag
W65C02S6TQG-14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    44
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ADDRESSABLE REGISTER (ARA)
  • Technology
    CMOS
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
    44
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    8
  • Frequency (Max)
    14MHz
  • Data Bus Width
    8b
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Length
    10mm