  • W2E200-CH38-70
W2E200-CH38-70
advertisement
Manufacturer No:
W2E200-CH38-70
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-W2E200-CH38-70
Package:
Axial
Datasheet:
W2E200-CH38-70
Description:
AC Fans Tubeaxial Fan, 200mm 230VAC, 600CFM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
W2E200-CH38-70
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    3.1lbs 1.4kg
  • Material - Blade
    Steel
  • Series
    W2E200A
  • Size / Dimension
    Round - 280mm Dia
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    77.0W
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    77W
  • Max Power Dissipation
    77W
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    600.0 CFM (16.80m3/min)
  • Noise
    62.0 dB(A)
  • Diameter
    280mm
  • Height
    89mm