  • W2A43C152KAT2A
W2A43C152KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W2A43C152KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W2A43C152KAT2A
Purchasing and Inquiry
W2A43C152KAT2A Overview
It reaches a maximum height of 0.94mm when seated.The rated (DC) voltage (URdc) of this electrical device is 25V.There is no temperature coefficient for it.The maximum temperature it can operate at is 125°C.This part has a terminal pitch of 0.5mm.
W2A43C152KAT2A Features
the maximal height is 0.94mm
a rated (DC) voltage of 25V
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.5mm terminal pitch
W2A43C152KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A43C152KAT2A applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
W2A43C152KAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0015μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Network Type
    ISOLATED C NETWORK
  • Height Seated (Max)
    0.94mm
  • Length
    2.1mm
  • Width
    1.3mm