  • W2A41C102MAT2A
W2A41C102MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W2A41C102MAT2A
HK JDW NO:
66-W2A41C102MAT2A
Purchasing and Inquiry
W2A41C102MAT2A Overview
It reaches a maximum height of 0.037 0.95mm when seated.It operates on a size/dimension of 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm.There is no rated voltage (URdc) for this electrical device.This chip's voltage rating is 100V Volt.There is no temperature coefficient for it.Packaging consists of a 0508 (1220 Metric) case.0.5mm is the terminal pitch of this part.
W2A41C102MAT2A Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
a rated (DC) voltage of 100V
a voltage rating of 100V volts
A temperature coefficient of X7R
a 0.5mm terminal pitch
W2A41C102MAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A41C102MAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W2A41C102MAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Length
    2.1mm
  • Width
    1.3mm