  • W25Q80DLZPIG
W25Q80DLZPIG
advertisement
Manufacturer No:
W25Q80DLZPIG
Manufacturer:
Winbond Electronics
HK JDW NO:
888-W25Q80DLZPIG
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
W25Q80DLZPIG
Description:
SpiFlash® Memory IC SpiFlash® Series 6mm mm
Quantity:
In Stock : 8383
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
W25Q80DLZPIG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SpiFlash®
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Memory Size
    8Mb 1M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    104MHz
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    1MX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    3ms
  • Memory Density
    8388608 bit
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Programming Voltage
    2.7V
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    5mm