  • VY2471K29Y5SG6UV7
VY2471K29Y5SG6UV7
advertisement
Manufacturer No:
VY2471K29Y5SG6UV7
HK JDW NO:
886-VY2471K29Y5SG6UV7
Datasheet:
VY2471K29Y5SG6UV7
Purchasing and Inquiry
VY2471K29Y5SG6UV7 Overview
Programs on this device are of 0.295Dia 7.50mm size/dimension.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE (V): 2600 characteristic.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5S.7.493mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2471K29Y5SG6UV7 Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm
with Y5S being the highest temperature coefficient
VY2471K29Y5SG6UV7 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2471K29Y5SG6UV7 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
VY2471K29Y5SG6UV7
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2600
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5S
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3020
  • Voltage
    250V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm