  • VY2392M43Y5US63V5
VY2392M43Y5US63V5
advertisement
Manufacturer No:
VY2392M43Y5US63V5
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY2392M43Y5US63V5
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY2392M43Y5US63V5
Purchasing and Inquiry
VY2392M43Y5US63V5 Overview
Ceramic capacitor is 0.433Dia 11.00mm in size/dimension for this device.In addition, this ceramic capacitor features a RATED AC VOLTAGE (V): 2200.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5U E.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
VY2392M43Y5US63V5 Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
VY2392M43Y5US63V5 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY2392M43Y5US63V5 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
VY2392M43Y5US63V5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    VY2
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 2200
  • HTS Code
  • Capacitance
    3900pF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm