  • VY1681M31Y5UG63V0
VY1681M31Y5UG63V0
advertisement
Manufacturer No:
VY1681M31Y5UG63V0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VY1681M31Y5UG63V0
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
VY1681M31Y5UG63V0
Purchasing and Inquiry
VY1681M31Y5UG63V0 Overview
Programs on this device are of 0.315Dia 8.00mm size/dimension.Ceramic capacitor also has a RATED AC VOLTAGE (V): 500 characteristic.The component always operates in 250V rated (AC) voltage (URac).Its coefficient is Y5U E and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.10.0076mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
VY1681M31Y5UG63V0 Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 250V
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V
VY1681M31Y5UG63V0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY1681M31Y5UG63V0 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
VY1681M31Y5UG63V0
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    642.400194mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    VY1
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    3220
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Thickness
    5mm