  • VY1472M63Y5UQ63V0
VY1472M63Y5UQ63V0
advertisement
Manufacturer No:
VY1472M63Y5UQ63V0
HK JDW NO:
886-VY1472M63Y5UQ63V0
Datasheet:
VY1472M63Y5UQ63V0
Purchasing and Inquiry
VY1472M63Y5UQ63V0 Overview
A 0.630Dia 16.00mm size/dimension program is available for this device.Additionally, this ceramic capacitor has a RATED AC VOLTAGE (V): 500.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5U E.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 10mm.
VY1472M63Y5UQ63V0 Features
a size/dimension of 0.630Dia 16.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V
VY1472M63Y5UQ63V0 Applications
There are a lot of Vishay BC Components VY1472M63Y5UQ63V0 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
VY1472M63Y5UQ63V0
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Length
    30mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5U
  • Multilayer
    No
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    760V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Diameter
    16mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm