  • VW2X60-08IO1
VW2X60-08IO1
advertisement
Manufacturer No:
VW2X60-08IO1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VW2X60-08IO1
Package:
Module
Datasheet:
VW2X60-08IO1
Description:
Discrete Semiconductor Modules 60 Amps 800V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VW2X60-08IO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VW2X
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    2 BANKS, ANTI-PARALLEL, 2 ELEMENTS
  • Case Connection
    ISOLATED
  • RMS Current (Irms)
    43A
  • Reverse Voltage
    800V
  • Hold Current
    200mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    520A 560A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    100mA
  • On-State Current-Max
    27000A
  • Structure
    2-Phase Controller - All SCRs
  • Leakage Current (Max)
    5mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    27A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    520 A