  • VUO125-12NO7
VUO125-12NO7
advertisement
Manufacturer No:
VUO125-12NO7
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VUO125-12NO7
Package:
PWS-C
Datasheet:
VUO125-12NO7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VUO125-12NO7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    PWS-C
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VUO125
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 1200V
  • Power Dissipation
    205W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.07V @ 50A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    150A
  • Max Reverse Leakage Current
    2mA
  • Max Surge Current
    1.8kA
  • Forward Voltage
    1.3V
  • Average Rectified Current
    166A
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    300μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.95kA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1.95kA
  • Height
    31mm
  • Length
    67mm
  • Width
    50mm