  • VUE22-12NO7
VUE22-12NO7
advertisement
Manufacturer No:
VUE22-12NO7
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VUE22-12NO7
Package:
ECO-PAC1
Datasheet:
VUE22-12NO7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VUE22-12NO7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ECO-PAC1
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VUE
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    60μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.01V @ 10A
  • Max Reverse Leakage Current
    60μA
  • Max Surge Current
    40A
  • Forward Voltage
    2.92V
  • Average Rectified Current
    24A
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    60μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    45A
  • Height
    9mm
  • Length
    47mm
  • Width
    30.3mm