  • VTM48EF096T025A00
VTM48EF096T025A00
advertisement
Manufacturer No:
VTM48EF096T025A00
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-VTM48EF096T025A00
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VTM48EF096T025A00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    VI Chip® VTM®
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    1.28Lx0.87W x 0.26 H 32.5mmx22.0mmx6.7mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Type
    Voltage Transformation Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    240W
  • Max Power Dissipation
    240W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-XQMA-X
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    55V
  • Max Output Current
    25A
  • Voltage - Output 1
    9.6V
  • Voltage - Input (Min)
    26V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    55V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    32V
  • Height
    6.858mm