  • VSC8490YJU-14
VSC8490YJU-14
advertisement
Manufacturer No:
VSC8490YJU-14
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-VSC8490YJU-14
Package:
196-LBGA, FCBGA
Datasheet:
VSC8490YJU-14
Description:
196 TerminationsTelecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
VSC8490YJU-14 Overview
To save board space, the 196-LBGA, FCBGA package is used.Packing is done according to the Tray method.Telecommunications equipment is mounted using Surface Mount.This telecom IC is composed of 2 circuits.Providing 1V 1.2V wtelecom IC's efficiencyh the correct supply voltage will improve efficiency.In telecom switching configuration, 196 terminations are present.A 1V supply voltage is required to operate it.The telecom IC type is TELECOM CIRCUIT.A maximum operating temperature of 110°C can be achieved wtelecommunications equipmenth telecommunications equipment.Supports -40°C as the minimum operating temperature.
VSC8490YJU-14 Features
Available in the 196-LBGA, FCBGA package
TELECOM CIRCUIT as telecom IC type
VSC8490YJU-14 Applications
There are a lot of Microchip Technology VSC8490YJU-14 Telecom applications.
  • E1 Rates PCM Line Interface
  • E1 Multiplexer
  • Private branch exchange (PBX)
  • Fractional T1/E1/J1
  • Integrated Access Devices (IADs)
  • High-Density T1/E1/J1 interfaces for Multiplexers
  • Channel Service Units (CSUs): T1/E1/J1
  • ATM equipment with integrated DS1 interfaces
  • Central office (CO)
  • Cable PC
Step5Bar-code shipping tag
VSC8490YJU-14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-LBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    196
  • Voltage - Supply
    1V 1.2V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B196
  • Function
    Ethernet
  • Operating Temperature (Max)
    110°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm