  • VSC8489YJU-15
VSC8489YJU-15
advertisement
Manufacturer No:
VSC8489YJU-15
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-VSC8489YJU-15
Package:
196-BGA
Datasheet:
Description:
196 TerminationsTelecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
VSC8489YJU-15 Overview
Space is saved on the board by using the 196-BGA package.A Surface Mount mounting type is used.A 2 circuit is the heart of this telecom IC .Wtelecom IC's efficiencyh a high supply voltage, 1V 1.2V can be operated more efficiently.Telecom switching is possible to achieve reliable performance when the operating temperature is set at -40°C~110°C.Telecom switching configuration contains 196 terminations.It operates at a voltage of 1V.
VSC8489YJU-15 Features
Available in the 196-BGA package
VSC8489YJU-15 Applications
There are a lot of Microchip Technology VSC8489YJU-15 Telecom applications.
  • Interfaces to SONET STS-1 Networks
  • Wireless Local Loop
  • Residential Gateways
  • E2 Rates PCM Line Interface
  • Inverse Multiplexing for ATM (IMA) Wireless Base Stations
  • T1/E1/J1 Performance Monitoring
  • Interfaces to DS3
  • CSU/DSU E1 Interface
  • Multichannel DS1 Test Equipment
  • ISDN NT1/TA
Step5Bar-code shipping tag
VSC8489YJU-15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    196-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Published
    2016
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    196
  • Voltage - Supply
    1V 1.2V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B196
  • Function
    Ethernet
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm