  • VSB20L45-M3/54
VSB20L45-M3/54
advertisement
Manufacturer No:
VSB20L45-M3/54
HK JDW NO:
884-VSB20L45-M3/54
Package:
P600, Axial
Datasheet:
VSB20L45-M3/54
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VSB20L45-M3/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Form
    WIRE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    IEC-61000-4-2; IEC-61215
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    390mV @ 5A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    7.5A
  • Number of Phases
    1
  • Capacitance @ Vr, F
    2470pF @ 4V 1MHz