  • VS-VSKC71/14
VS-VSKC71/14
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKC71/14
HK JDW NO:
884-VS-VSKC71/14
Package:
ADD-A-PAK (3)
Datasheet:
VS-VSKC71/14
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKC71/14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JEDEC-95 Code
    TO-240AA
  • RMS Current (Irms)
    126A
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.57kA
  • Forward Voltage-Max
    1.6V
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ADD-A-PAK (3)
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    80A
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 1400V
  • Forward Current
    80A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Circuit Type
    Diodes
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1400V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.4kV
  • Average Rectified Current
    40A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.4kV