  • VS-HFA08SD60STRPBF
VS-HFA08SD60STRPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-HFA08SD60STRPBF
HK JDW NO:
884-VS-HFA08SD60STRPBF
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-HFA08SD60STRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    HEXFRED®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    HFA08SD60
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    14W
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 8A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    8A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    60A
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A DC
  • Forward Voltage
    2.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    55 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    60A
  • Reverse Voltage
    600V