  • VS-87CNQ020APBF
VS-87CNQ020APBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-87CNQ020APBF
HK JDW NO:
884-VS-87CNQ020APBF
Package:
D-61-8
Datasheet:
VS-87CNQ020APBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-87CNQ020APBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-61-8
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    87CNQ020A
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5.5mA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 40A
  • Forward Current
    80A
  • Max Reverse Leakage Current
    5.5mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    6kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    20V
  • Current - Average Rectified (Io)
    40A
  • Peak Reverse Current
    5.5mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    20V