  • VS-85EPF12
VS-85EPF12
advertisement
Manufacturer No:
VS-85EPF12
HK JDW NO:
884-VS-85EPF12
Package:
PowerTab™, PowIRtab™
Datasheet:
VS-85EPF12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-85EPF12
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Radial, Screw, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    PowerTab™, PowIRtab™
  • Number of Pins
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Pin Count
    1
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-X1
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 85A
  • Forward Current
    85A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    1.25kA
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    85A
  • Number of Phases
  • Reverse Recovery Time
    190 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.25kA
  • Reverse Voltage
    1.2kV
  • Recovery Time
    480 ns
  • Natural Thermal Resistance
    0.2 °C/W