  • VS-20CTQ040STRLPBF
VS-20CTQ040STRLPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-20CTQ040STRLPBF
HK JDW NO:
884-VS-20CTQ040STRLPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Step5Bar-code shipping tag
VS-20CTQ040STRLPBF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    760mV @ 20A
  • Forward Current
    20A
  • Max Reverse Leakage Current
    2mA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    1.06kA
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V