  • VS-20CTQ035HN3
VS-20CTQ035HN3
advertisement
Manufacturer No:
VS-20CTQ035HN3
HK JDW NO:
884-VS-20CTQ035HN3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-20CTQ035HN3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-20CTQ035HN3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    570mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    35V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A DC
  • Forward Voltage
    760mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    35V