  • VS-16TTS08S-M3
VS-16TTS08S-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-16TTS08S-M3
HK JDW NO:
884-VS-16TTS08S-M3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-16TTS08S-M3
Purchasing and Inquiry
VS-16TTS08S-M3 Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.This device's repetitive peak off-state voltage is 800V, the maximum peak voltage it allows across its off-state.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, the holding current (hypostatic) is the minimum current needed for an electronic or electrical device to remain on.
VS-16TTS08S-M3 Features
its RMS current (Irms) is 16A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 800V
its current can be 150mA
VS-16TTS08S-M3 Applications
  • Motor starters
  • Wind mill
  • Heat and temperature control
  • Lighting control
  • Uninterruptable power supplies
  • Welders
  • Power converters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Battery charges
  • DC motor control and drives
Step5Bar-code shipping tag
VS-16TTS08S-M3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • RMS Current (Irms)
    16A
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    200A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    800V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    10A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.4V
  • Current - Off State (Max)
    10mA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    800V