  • VS-16FR20
VS-16FR20
advertisement
Manufacturer No:
VS-16FR20
HK JDW NO:
884-VS-16FR20
Package:
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet:
VS-16FR20
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-16FR20
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VS-16FR20.
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AA, DO-4, Stud
  • Number of Pins
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard, Reverse Polarity
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    12mA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.23V @ 50A
  • Case Connection
    ANODE
  • Forward Current
    16A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    370A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    1.23V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    16A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    12mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    370A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    370A
  • Natural Thermal Resistance
    0.5 °C/W
  • Height
    31.8mm
  • Length
    12.69mm
  • Width
    11mm