  • VS-16CTQ080GSPBF
VS-16CTQ080GSPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-16CTQ080GSPBF
HK JDW NO:
884-VS-16CTQ080GSPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-16CTQ080GSPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-16CTQ080GSPBF
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    280μA @ 80V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 16A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    HIGH POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    80V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    80V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    650A