  • VS-150K10A
VS-150K10A
advertisement
Manufacturer No:
VS-150K10A
HK JDW NO:
884-VS-150K10A
Package:
DO-205AA, DO-8, Stud
Datasheet:
VS-150K10A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-150K10A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-205AA, DO-8, Stud
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    HIGH CURRENT CABLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-H1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    35mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.33V @ 471A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    150A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~200°C
  • Max Surge Current
    3.74kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    1.33V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    150A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    35mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    3.74kA
  • Reverse Voltage
    100V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    3.14kA
  • Natural Thermal Resistance
    0.1 °C/W