  • VS-12FL40S02
VS-12FL40S02
advertisement
Manufacturer No:
VS-12FL40S02
HK JDW NO:
884-VS-12FL40S02
Package:
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet:
VS-12FL40S02
Description:
DIODE GEN PURP 400V 12A DO203AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-12FL40S02
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AA, DO-4, Stud
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-203AA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2017
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Current Rating
    12A
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 12A
  • Forward Current
    12A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    180A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    12A
  • Forward Voltage
    1.4V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Reverse Recovery Time
    200 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    180A
  • Reverse Voltage
    400V
  • Recovery Time
    200 ns
  • Natural Thermal Resistance
    0.5 °C/W