  • VS-12EWH06FN-M3
VS-12EWH06FN-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-12EWH06FN-M3
HK JDW NO:
884-VS-12EWH06FN-M3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-12EWH06FN-M3
Step5Bar-code shipping tag
VS-12EWH06FN-M3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-252, (D-Pak)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    FRED Pt®
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.5V @ 12A
  • Forward Current
    12A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    110A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    12A
  • Forward Voltage
    2.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Reverse Recovery Time
    22 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    110A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    110A
  • Recovery Time
    26 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    600V