  • VS-110MT140KPBF
VS-110MT140KPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-110MT140KPBF
HK JDW NO:
884-VS-110MT140KPBF
Package:
MT-K Module
Datasheet:
VS-110MT140KPBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-110MT140KPBF
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    MT-K Module
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Number of Terminations
    6
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X6
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Diode Type
    Three Phase
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Max Surge Current
    1kA
  • Output Current-Max
    110A
  • Current - Average Rectified (Io)
    110A
  • Number of Phases
    3
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1000A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.4kV
  • Height
    30mm
  • Length
    94mm
  • Width
    35mm