  • VS-10CDH06HM3/I
VS-10CDH06HM3/I
advertisement
Manufacturer No:
VS-10CDH06HM3/I
HK JDW NO:
884-VS-10CDH06HM3/I
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet:
VS-10CDH06HM3/I
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-10CDH06HM3/I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    51 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, FRED Pt®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    HYPERFAST SOFT RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    5A