  • VR37000001805JR500
VR37000001805JR500
advertisement
Manufacturer No:
VR37000001805JR500
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VR37000001805JR500
Package:
Axial
Description:
FIXED RESISTOR, 18MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 8090
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VR37000001805JR500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VR37
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.157Diax0.354L 4.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    18MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    IEC 60065, RATED AC VOLTAGE: 3500V
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    3500V
  • Lead Diameter
    0.7 mm