  • VPT48-3300
VPT48-3300
advertisement
Manufacturer No:
VPT48-3300
HK JDW NO:
814-VPT48-3300
Package:
Datasheet:
VPT48-3300
Description:
XFRMR TOROIDAL 160VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPT48-3300
  • Weight
    3.6lbs 1.6kg
  • Size / Dimension
    103.00mm Diax48.00mm W
  • Power Rating
    160W
  • Max Power Dissipation
    160W
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    3.33A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 6.66A Series 3.33A
  • Output Current
    3.33A
  • Power - Max
    160VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 24V Series 48V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    6.66A
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    52.0mm
  • Width
    48mm