  • VPT48-20830
VPT48-20830
advertisement
Manufacturer No:
VPT48-20830
HK JDW NO:
814-VPT48-20830
Package:
Datasheet:
VPT48-20830
Description:
XFRMR TOROIDAL 1000VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPT48-20830
  • Weight
    18lbs 8.2kg
  • Size / Dimension
    175.00mm Diax68.00mm W
  • Power Rating
    1kW
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    20.83A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 41.66A Series 20.83A
  • Output Current
    20.83A
  • Power - Max
    1000VA
  • Outside Diameter
    175 mm
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 24V Series 48V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    20.83A
  • Height
    68mm
  • Height Seated (Max)
    76.0mm
  • Width
    68mm