  • VPT36-690
VPT36-690
advertisement
Manufacturer No:
VPT36-690
HK JDW NO:
814-VPT36-690
Package:
Datasheet:
VPT36-690
Description:
XFRMR TOROIDAL 25VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPT36-690
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPT36-690.
  • Weight
    0.882lb 400.07g
  • Size / Dimension
    71.00mm Diax32.00mm W
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Output Voltage
    36V
  • Max Output Current
    1.38A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.38A Series 690mA
  • Output Current
    690mA
  • Power - Max
    25VA
  • Outside Diameter
    71 mm
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    690mA
  • Height
    32mm
  • Height Seated (Max)
    34.0mm
  • Width
    32mm