  • VPT230-4350
VPT230-4350
advertisement
Manufacturer No:
VPT230-4350
HK JDW NO:
814-VPT230-4350
Package:
Datasheet:
VPT230-4350
Description:
XFRMR TOROIDAL 1000VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPT230-4350
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Weight
    18lbs 8.2kg
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    175.00mm Diax68.00mm W
    Toroidal
  • Power Rating
    1kW
  • Max Power Dissipation
    1kW
    4000Vrms
  • Output Voltage
    230V
  • Max Output Current
    4.35A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 8.7A Series 4.35A
  • Output Current
    4.35A
  • Power - Max
    1000VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 115V Series 230V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height
    70mm
  • Height Seated (Max)
    76.0mm
  • Width
    68mm