  • VPT230-2170
VPT230-2170
advertisement
Manufacturer No:
VPT230-2170
HK JDW NO:
814-VPT230-2170
Package:
Datasheet:
VPT230-2170
Description:
TRIAD MAGNETICS VPT230-2170 TRANSFORMER, TOROIDAL, 2 X 115V, 500VA
Step5Bar-code shipping tag
VPT230-2170
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Weight
    9.3lbs 4.2kg
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    140.00mm Diax60.00mm W
    Toroidal
  • Power Rating
    500W
  • Max Power Dissipation
    500W
    4000Vrms
  • Output Voltage
    230V
  • Max Output Current
    2.17A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 4.34A Series 2.17A
  • Output Current
    2.17A
  • Power - Max
    500VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 115V Series 230V
  • Secondary Current
    4.34A
  • Height
    58mm
  • Height Seated (Max)
    66.0mm