  • VPT230-1090-B
VPT230-1090-B
advertisement
Manufacturer No:
VPT230-1090-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPT230-1090-B
Package:
Datasheet:
VPT230-1090-B
Description:
XFRMR TOROIDAL 250VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPT230-1090-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    4.9lbs 2.2kg
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    112.00mm Diax54.00mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Toroidal
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.18A Series 1.09A
  • Power - Max
    250VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 115V Series 230V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height Seated (Max)
    58.0mm
  • Width
    54mm