  • VPT18-8800
VPT18-8800
advertisement
Manufacturer No:
VPT18-8800
HK JDW NO:
814-VPT18-8800
Package:
Datasheet:
VPT18-8800
Description:
TRIAD MAGNETICS VPT18-8800 TOROIDAL POWER TRANSFORMER
Step5Bar-code shipping tag
VPT18-8800
  • Weight
    3.6lbs 1.6kg
  • Size / Dimension
    103.00mm Diax48.00mm W
  • Power Rating
    160W
  • Max Power Dissipation
    160W
  • Output Voltage
    18V
  • Max Output Current
    8.8A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 17.6A Series 8.8A
  • Output Current
    8.8A
  • Power - Max
    160VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 9V Series 18V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    17.6A
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    52.0mm
  • Width
    48mm