  • VPS28-900
VPS28-900
advertisement
Manufacturer No:
VPS28-900
HK JDW NO:
814-VPS28-900
Package:
Datasheet:
VPS28-900
Description:
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPS28-900
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPS28-900.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.3lbs 589.7g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    50.80mm Lx49.28mm W
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Current Rating
    1.8A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    28V
  • Max Output Current
    1.8A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.8A Series 900mA
  • Element Configuration
    Dual
  • Output Current
    1.8A
  • Power - Max
    25VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Secondary Winding(s)
  • Height Seated (Max)
    58.67mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    49.28mm