  • VPS28-6250
VPS28-6250
advertisement
Manufacturer No:
VPS28-6250
HK JDW NO:
814-VPS28-6250
Package:
Datasheet:
VPS28-6250
Description:
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPS28-6250
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    5.5lbs 2.5kg
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    79.50mm Lx71.37mm W
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    175W
  • Max Power Dissipation
    175W
  • Current Rating
    12.5A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    28V
  • Max Output Current
    6.25A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 12.5A Series 6.25A
  • Output Current
    12.5A
  • Power - Max
    175VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Height
    95.25mm