  • VPS28-1500
VPS28-1500
advertisement
Manufacturer No:
VPS28-1500
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPS28-1500
Package:
Datasheet:
VPS28-1500
Description:
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPS28-1500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.6lbs 725.7g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    58.67mm Lx50.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    43W
  • Max Power Dissipation
    43W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    1.5A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 3A Series 1.5A
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    43VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    68.3mm
  • Height Seated (Max)
    68.33mm
  • Length
    58.67mm
  • Width
    50.8mm