  • VPS20-4000
VPS20-4000
advertisement
Manufacturer No:
VPS20-4000
HK JDW NO:
814-VPS20-4000
Package:
Datasheet:
VPS20-4000
Description:
Quantity:
In Stock : 49
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
VPS20-4000
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    2.8lbs 1.3kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx74.68mm W
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    80W
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Current Rating
    8A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    20V
  • Max Output Current
    4A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 8A Series 4A
  • Element Configuration
    Dual
  • Output Current
    8A
  • Power - Max
    80VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    76.20mm
  • Length
    63.5mm
  • Width
    74.68mm