  • VPS20-1250-B
VPS20-1250-B
advertisement
Manufacturer No:
VPS20-1250-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPS20-1250-B
Package:
Datasheet:
VPS20-1250-B
Description:
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPS20-1250-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.3lbs 589.7g
  • Published
    2014
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    50.80mm Lx49.28mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    1.25A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.5A Series 1.25A
  • Power - Max
    25VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Height Seated (Max)
    58.67mm