  • VPS16-11000
VPS16-11000
advertisement
Manufacturer No:
VPS16-11000
HK JDW NO:
814-VPS16-11000
Package:
Datasheet:
VPS16-11000
Description:
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPS16-11000
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    5.5lbs 2.5kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    79.50mm Lx71.37mm W
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    175W
  • Max Power Dissipation
    175W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Max Output Current
    11A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 22A Series 11A
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    175VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    71.12mm
  • Height Seated (Max)
    95.25mm
  • Length
    79.5mm
  • Width
    79.38mm