  • VPS10-17500
VPS10-17500
advertisement
Manufacturer No:
VPS10-17500
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPS10-17500
Package:
Datasheet:
VPS10-17500
Description:
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPS10-17500
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    5.5lbs 2.5kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    79.38mm Lx71.37mm W
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    175W
  • Max Power Dissipation
    175W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    17.5A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 35A Series 17.5A
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    175VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    95.3mm
  • Height Seated (Max)
    95.25mm
  • Length
    79.38mm
  • Width
    71.37mm