  • VPP36-140
VPP36-140
advertisement
Manufacturer No:
VPP36-140
HK JDW NO:
814-VPP36-140
Package:
Datasheet:
VPP36-140
Description:
Power Transformer 4000Vrms Dual Prim. Dual Sec. 230V/115V Prim. 36V/18V Sec. Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
VPP36-140
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPP36-140.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Weight
    0.37lb 167.83g
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    41.28mm Lx33.32mm W
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Current Rating
    280mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Output Voltage
    36V
  • Max Output Current
    140mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 280mA Series 140mA
  • Element Configuration
    Dual
  • Output Current
    280mA
  • Power - Max
    5VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 18V Series 36V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    33.274mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    41.28mm
  • Width
    33.32mm