  • VPP28-2000
VPP28-2000
advertisement
Manufacturer No:
VPP28-2000
HK JDW NO:
814-VPP28-2000
Package:
Datasheet:
VPP28-2000
Description:
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
VPP28-2000
    Select All
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Height
    46.0248mm
  • Height Seated (Max)
    46.02mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.7lbs 771.1g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    76.20mm Lx63.50mm W
    Laminated Core
  • Power Rating
    56W
  • Max Power Dissipation
    56W
  • Current Rating
    4A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    28V
  • Max Output Current
    2A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 4A Series 2A
  • Output Current
    4A