  • VPP28-1060
VPP28-1060
advertisement
Manufacturer No:
VPP28-1060
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPP28-1060
Package:
Datasheet:
VPP28-1060
Description:
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPP28-1060
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.2lbs 544.3g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    PC Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    66.68mm Lx55.55mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Current Rating
    2.12A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    28V
  • Max Output Current
    1.06A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.12A Series 1.06A
  • Output Current
    2.12A
  • Power - Max
    30VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Height
    39.6748mm
  • Height Seated (Max)
    39.67mm